Skip to main content
Etusivu » Teollisuus » Tunnetko toimintasi vaikutukset ympäristöön?
Sponsoroitu

Kattiloista ja teollisuudesta saa tulla päästöjä, mutta ne on todennettava säännöllisillä päästömittauksilla. Toiminta ei siis vaadi päästöttömyyttä. Viranomainen määrittelee asetuksilla ja tarvittaessa ympäristöluvalla päästöjen tason ja kuinka usein päästöt on mitattava ja raportoitava viranomaisille. Monissa tapauksissa melu on myös merkittävä asia ja sen takia sitäkin pitää mitata ja raportoida viranomaiselle.

Päästö- ja melumittaukset on hyvä teettää akkreditoidulla toimijalla, joka takaa niiden oikeellisuuden ja luotettavuuden. Kymilabs tekee päästömittauksia asiantuntijatyönä, eikä toiminnassa ole mukana opiskelijoita, vaikka emoyhtiö onkin Kaakkois-Suomen Ammattikorkeakoulu Xamk.

Pakollisten mittausten ohella monet yritykset tilaavat Kymilabsilta lisämittauksia, silloin voi olla tarve selvittää tuotekehityksen tuloksia ja halu nähdä päästöjen muutokset.

– Aika usein meiltä tilataan takuumittauksia, kun esimerkiksi uusi voima- tai lämpölaitos otetaan käyttöön, koska siinä on kyseessä iso investointi ja laitoksella on pitkä elinkaari. Usein teemme samalla melumittaukset, sanoo laboratorioteknikko Marko Piispa Kymilabsin Päästömittauspalvelusta.

Erilaisten kattiloiden ja teollisuuslaitosten lisäksi Piispa on käynyt kollegoidensa kanssa tekemässä mittauksia muun muassa laivoissa, joissa ovat tulleet tutuiksi laivojen rikkipesurit ja NOx-vähennystekniikat.

– Yhä useammin mittauksia tehdään myös erilaisissa vihreän talouden tuotekehitys- ja tuotantolaitoksissa. Tutkimme esimerkiksi, soveltuuko laitoksen savukaasut käytettäväksi vedyn tuotantoon tai muuhun käyttöön.

Luotettavat päästö- ja kehitysmittaukset tuovat kilpailuetua jo sadoille asiakkaille vuosittain

Kymilabsin asiantuntijat tekevät akkreditoituja päästömittauksia koko Suomen alueella ja ulkomaillakin.

– Voisi sanoa, että pienuus on etu, koska pienenä organisaationa pääsemme paikalle nopeasti ja meidän on helppo joustaa aikatauluissa.

Yhä useammin asiakkaat näkevät päästömittauksen pakollisen pahan sijaan investointina tulevaisuuteen.

– Jos päästöjä ei mitattaisi, niitä tulisi hallitsemattoman paljon. Päästömittaukset ovat hyvä, säännöllinen tapa huolehtia siitä, että laitteet pidetään kunnossa. Kaikki koneet kuitenkin vanhenevat, kuluvat ja rapistuvat. On kaikkien etu katsoa, että kaikki on kunnossa.

Joskus mittauksissa eteen tulee yllätyksiä ja niistäkin on hyvä saada selvyys, etteivät kalliit koneet ja laitokset vikaannu.

– Jos laite ei toimi toivotulla tavalla, esimerkiksi polttimien säädöt ovat pielessä tai sähkösuodatin ei olekaan kunnossa, neuvomme tarvittavat toimenpiteet. Emme jätä asiakasta ratkomaan tilannetta yksin.

Kymilabsin asiantuntijat auttavat myös silloin, kun asiakkaat rakentavat uutta.

– Sparrailemme usein asiakkaiden kanssa, kun he suunnittelevat mittausyhteitä ja kattiloiden mittauspaikkoja, jotta niistä tulee asianmukaiset ja sijainniltaan kätevät. Jälkikäteen niitä on vaikea muuttaa, koska laitoksen valmistaja katsoo asiaa omasta näkökulmastaan. Autamme siis asiakkaitamme tekemään heille järkeviä ratkaisuja.

Palveluun kuuluu mittausten tulkinta ja miten tuloksia voi ymmärtää entistäkin paremmin.

– Kaikki tapahtuu asiakkaiden eduksi ja ehdoilla, aikatauluista raporttien toimittamiseen ja tulkintaan. Meiltä saa niin päästö- ja melumittaukset kuin tutkimus- ja kehitysmittauksetkin. Ota yhteyttä, niin katsotaan, miten voimme parhaiten auttaa teitä, Piispa hymyilee.

Etsitkö akkreditoitua melu- tai päästömittauspalvelua?

Soita Markolle 044 702 8253 tai lue lisää palveluistamme:

Next article