Skip to main content
Etusivu » Teollisuus » Tuottavuusloikka tehdään arvoketjuissa
Datan hyödyntäminen

Tuottavuusloikka tehdään arvoketjuissa

Suomalaisella teollisuudella on mahdollisuus nousta kansainväliseksi edelläkävijäksi arvoketjujen kehittämisessä, Erkki Ahola kertoo. Kuvat: Getty Images ja Teknologiateollisuus

Suomalaisen teollisuuden kilpailukykyä ei ratkaista vain uusilla koneilla, tekoälyllä tai automaatiolla.

– Suomi on globaalissa mittakaavassa pieni maa, jonka teollinen kenttä koostuu pitkälti pienistä toimijoista. Siksi kilpailukykyä pitää rakentaa yksittäisten yritysten sijaan koko arvoketjun tasolla, toteaa Teknologiateollisuuden Teknologiat, tieto ja innovaatiot -kokonaisuuden johtaja Erkki Ahola.

Arvoketjun tuottavuuspotentiaalia jää hyödyntämättä, jos jokainen yritys optimoi vain omaa toimintaansa. Pidemmät yhteistyösuhteet, yhteiset tavoitteet ja kehittämistä tukevat kannustimet luovat pohjaa yhteistyölle. Samalla salassapidosta on sovittava selkeästi.

Tietovirran automatisointi on usein kevyempi investointi kuin tehtaan fyysinen automatisointi. Tekoäly tehostaa esimerkiksi tilaus–toimitusprosessia ja automatisoi dokumentaatiota, mutta vielä suurempi mahdollisuus piilee arvoketjuun kertyvän datan hyödyntämisessä. Kokonaiskuva auttaa tunnistamaan kustannuksia kasvattavat tekijät, läpimenoa hidastavat vaiheet ja tuotteiden kehitystarpeet. Sama tietopohja palvelee toimintaa tuotekehityksestä jälkimarkkinoihin ja auttaa lisäämään asiakkaalle tuotettavaa arvoa.

– Oma data on tärkein asia. Jo nykyisillä analysointimenetelmillä siitä saadaan paljon irti, tekoälymallilla vielä enemmän. Jos dataa ei ole, ei tekoälykään sitä tee, Ahola muistuttaa.

Data ei liiku ilman luottamusta

Suomalaisella teollisuudella on mahdollisuus nousta kansainväliseksi edelläkävijäksi arvoketjujen kehittämisessä. Pienenä, ketteränä ja kehityshakuisena maana voimme rakentaa yhteisiä toimintamalleja. Käyttöoikeudet, tietoturva ja datan käytön pelisäännöt voidaan määritellä, mutta yhteistyö vaatii myös luottamusta.

– Me pystymme rakentamaan toimintamallin ja järjestelmät niin, että data on turvassa ja liikkuu sujuvasti. Mutta sen lisäksi tarvitaan henkinen puoli. Meidän pitää osata johtaa kokonaisuutta ja toisiamme sekä rakentaa luottamus ihmisten välille. Arvoketjun yrityksillä on omat tavoitteensa ja liiketoimintansa, mutta niiden pitäisi pystyä kehittämään yhteistä kokonaisuutta ja jakamaan tietoa, josta muutkin hyötyvät, painottaa Ahola.

Next article